
Развитието на пастите за зъби може да се проследи още от 500 г. пр. н. е. в античните държави – Китай и Индия. През 1873 Colgate представя форма на паста за зъби близка до сегашните, ароматизирана паста в стъклен буркан. През 1896 на пазара се появява първата паста за зъби в пласмасова туба с името Colgate Dental Cream. След Втората световна война развитието на синтетичните детергенти (сапуни) се прилага и при производството на пастите за зъби.
В днешно време големият избор на пасти може да затрудни всеки. Когато купувате паста за зъби и в нея се съдържа флуор няма значение каква марка ще бъде тя. Всички пасти с флуор действат ефективно в борбата с плаката и кариеса. Също така те почистват и полират зъбния емайл.
Видове пасти за зъби
Ако имате чувствителни зъби използвайте десензитиращи пасти (desensitizing toothpaste). Основната им съставка е стронциев хлорид или калиев нитрат. Те предпазват каналчетата на зъба, които са свързани с нерва.
Конци за зъби
Историята на конците за зъби датира от много години. Още праисторическите хора и американските индианци са използвали клечки и конци за зъби. В днешни дни откривателят на конците за зъби Пармли,зъболекар от Ню Орлиънс още през 1815, препоръчва на своите пациенти да почистват зъбите си с копринен конец. Това негово откритие няма търговско значение до момента, в който компания от Масачузетс започва производството на копринен конец за обща употреба. Първият патент за конец за зъби принадлежи на компанията Johnson&Johnson от Ню Джърси.
До Втората световна война флос техниката не е популярна. По това време д-р Бас открива найлоновите конци като заместители на копринените. Те са по-подходящи защото са еднакви, с по-добро качество, изградени са от меки цилиндрични влакна, които могат да се произвеждат в различни размери и са по-устойчиви на абразиране.
След края на войната д-р Бас набляга на важността от използването на конци и четки за зъби. В момента използването на флос техника е единствен начин за премахване на плаката от труднодостъпните междузъбни пространства.